Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Cała Polska Czyta Dzieciom w Poradni 

 

14 czerwca 2019r. w ramach Ogólnopolskiej Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łowiczu po raz kolejny odbył się piknik poświęcony wspólnej zabawie i oczywiście czytaniu bajek dla dzieci (podopiecznych Poradni) i ich rodzin.

 

Czytanie dzieciom stanowi niezwykle istotny element w ich rozwoju. Wzbogaca słownictwo
i wyobraźnię, buduje również kreatywność. Ale przede wszystkim wspólne czytanie to czas spędzony razem z dzieckiem, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Codzienne czytanie buduje bliskość, relację, poczucie bezpieczeństwa. Prowokuje do rozmowy – niejednokrotnie właśnie wtedy, tuż po bajce, możemy dowiedzieć się, o czym nasze dziecko myśli i marzy, czego się lęka. Baśnie budują też wiarę, że mimo przeciwieństw, zawsze jest szansa na szczęśliwe rozwiązanie, że czasem warto poprosić o pomoc, że warto być wiernym swoim ideałom.

 

Dla Poradni jest to niezwykły czas, kiedy możemy w trochę inny sposób spędzić czas z „naszymi” dziećmi – nie trenując i ćwicząc, a po prostu się bawiąc. Choć i w tym dniu udało się naszym specjalistom przemycić w zabawach sporo elementów terapeutycznych.

 

Wywędrował na trawę prawie cały sprzęt do integracji sensorycznej, wywędrowały stoliki, przy których kolorując malowanki tematyczne, komponując zakładki do książek i flagi państwowe, dzieci jednocześnie usprawniały funkcje percepcyjno-motoryczne.

 

W tym roku towarzyszyło nam w Poradni motto: „Za mundurem dzieci sznurem”, a gośćmi byli przedstawiciele służb mundurowych. Przybyli do nas policjanci, strażacy oraz żołnierze, dzięki którym tegoroczne spotkanie mogło się odbyć, za co serdecznie im dziękujemy. Bajkę „Ołowiany żołnierzyk” przeczytał dzieciom żołnierz z 9 Brygady Obrony Terytorialnej w Łodzi, opowiedział też trochę o tym, jak wygląda zwykły dzień w wojsku. Do opowieści przyłączyli się członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, którzy przybyli do Poradni
w pełnym umundurowaniu, przywieźli również ze sobą wiele elementów historycznego wyposażenia wojskowego, które można było nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć i przymierzyć.

 

Policjanci z KPP w Łowiczu opowiedzieli dzieciom, jak bezpiecznie spędzić wakacje i na co zwrócić uwagę, żeby nie narazić się na niebezpieczeństwo. Nie tylko pozwolili obejrzeć prawdziwe kajdanki i policyjnego lizaka, ale również zaprosili dzieci do swojego radiowozu, co było niezwykłym przeżyciem - szczególnie dla chłopców.

 

Na koniec zajechali do nas strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łowiczu i sprawili dzieciakom niesamowitą radość, uruchamiając na trawie wodną fontannę. Wdrapywanie się do wozu strażackiego stanowiło nie tylko frajdę, ale i wyzwanie. Panowie też zrobili dla nas prawdziwą tęczę.

 

Serdecznie dziękujemy za przybycie wszystkim, bez których to spotkanie nie mogłoby się odbyć: żołnierzom, policjantom i strażakom, a także dzieciom i ich rodzicom.

 

Jako dyrektor PPP w Łowiczu chciałabym też szczególnie mocno podziękować pracownikom Poradni za ich nieustające zaangażowanie.

 

 

 

Zajęcia pokazowe w PP-P w Łowiczu


W dniu 27.04.2019r. odbyły się w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łowiczu zajęcia pokazowe (instruktażowe), na które zostali zaproszeni nauczyciele z przedszkoli i szkół powiatu łowickiego. Przybyli nauczyciele to osoby, które na co dzień udzielają w swoich placówkach pomocy psychologiczno – pedagogicznej dzieciom zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym.


Pomysł zorganizowania zajęć otwartych z udziałem dzieci korzystających z pomocy naszej placówki zrodził się w trakcie spotkań z nauczycielami. Od października 2018r. w poradni funkcjonuje sieć współpracy specjalistów do spraw zajęć korekcyjno – kompensacyjnych.
Koordynatorkami tej sieci są: mgr J. Błażejewska – Więcek i mgr A. Jeznach.


„Naszym zamysłem było utworzenie sieci współpracy szkolnych i przedszkolnych specjalistów, dzięki której nauczyciele będą mogli nie tylko spotkać się i wymienić swoimi doświadczeniami w pracy
z dziećmi, ale także czerpać pomysły do pracy terapeutycznej, a tym samym wzbogacać swój warsztat pracy. Nasza sieć spotkała się z zainteresowaniem środowiska, chęć uczestnictwa zgłosiło łącznie 19 nauczycieli. To, co nas szczególnie cieszy, to fakt, iż na nasze spotkania przyjeżdżają nie tylko osoby, które dopiero zaczynają pracę w ramach zajęć terapeutycznych, ale także nauczyciele
z dużym już doświadczeniem zawodowym."


W trakcie sobotnich zajęć nauczyciele mogli „podpatrzeć" fragment terapii integracji sensorycznej, terapii logopedycznej, Metody Dobrego Startu, zajęć rozwijanych kompetencje słuchowo – językowe, jak również zapoznać się z diagnozą wyższych funkcji słuchowych (APD – Neuroflow)
oraz przesiewową diagnozą ortoptyczną.


 

 

Fotorelacja z pikniku "Cała Polska Czyta Dzieciom" w Poradni - czerwiec 2017r.

 

0003  0007  0010

0006  0018  0027 

0033  0043

0064  0066

0072  0089

0097  0101

 0117  0118

 

Dyrekcja poradni wraz z całym gronem pedagogicznym

serdecznie gratuluje koleżance Elżbiecie Kowalik

opublikowania swojej pracy przez wydawnictwo Harmonia. 

 

500 500 productGfx a1733dd9948232a21a67d5e9e4a8258e

 

Elżbieta Kowalik

POMAGAMY DZIECKU Z OPÓŹNIONYM ROZWOJEM MOWY

Ćwiczenia usprawniające

Publikacja przeznaczona jest dla logopedów, rodziców i opiekunów dzieci w różnym wieku,
z opóźnionym rozwojem mowy, ale także z niepełnosprawnością intelektualną, z niedosłuchem, autyzmem, zespołem Aspergera, mózgowym porażeniem dziecięcym i zespołem Downa. Zamieszczony w niej bogaty materiał wyrazowy dotyczący samogłosek ustnych [a, i, u, e, o, y] pozwali utrwalić ich artykulację, co znacznie usprawni rozwój mowy dzieci.

 

 

Konferencja "O komunikacji w szkole"

 

W dniu 4 kwietnia 2017r. odbyła się koferencja dla pedagogów i nauczycieli z powiatu łowickiego organizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Łowiczu przy współpracy Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach Filia w Łowiczu.
Prelegenci zaprezentowali wybrane zagadnienia i wskazówki w zakresie kształtowania dobrej komunikacji w relacji szkoła-uczeń–rodzic.

Wsród konferentów znaleźli się goście:
Pani Teresa Szczepańska (nauczyciel – konsultant ds. mediacji i negocjacji szkolnych WODN
w Skierniewicach) - „Jak konstruktywnie rozmawiać z rodzicami?"
oraz Pan Leszek Putyński (Pracownik Zakładu Psychopatologii i Psychologii Klinicznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego) - „Jak być dobrym pomagającym? Kontakt – wyzwaniafrustracje",

a także pracownicy Poradni: Pani Elżbieta Kowalik - „Ćwiczenia oddechowe, poprawna dykcja
i ćwiczenia relaksacyjne ułatwiające komunikację.", Ewa Pierzchała-Kurek - "Gry szkolne uczniów
i nauczycieli" oraz Anna Zakrzewska - "Podstawy komunikacji".

Konferencji towarzyszyła prezentacja pozycji wydawniczych księgozbioru Biblioteki Pedagogicznej
w Skierniewicach Filia w Łowiczu.

 

17903374 662257327308763 737001822717785842 n   17903764 662257763975386 2079953211092564643 n  17903779 662258087308687 6871740389408325800 n  17883708 662259737308522 8102173539536908800 n